Chov včel

Úloha včel je v přírodě nezastupitelná. Vděčíme jim za udržování ekologické stability. Včely opylují hmyzosnubné rostliny, to jsou ty, které by bez včel a podobného hmyzu vůbec nemohly existovat. Říká se, že bez včel by člověku zbývaly pouze 4 roky života. Je vědecky potvrzeno, že jedno včelstvo vytvoří během roku 137 x větší finanční přínos pro společnost než je finanční přínos ve formě včelích produktů pro včelaře.

Včely tvoří společenstvo, které se nazývá včelstvo. To obsadí jeden úl. Ve včelstvu je v letním období 1 matka, několik set trubců a několik desítek tisíc dělnic. Včela během svého života (trvá v letním období kolem 40ti dnů) vystřídá několik pracovních funkcí. Matka je neuvěřitelně výkonná – během jediného dne je schopná naklást až 1 500 vajíček, což se rovná přibližně její hmotnosti.

Během jednoho roku silné včelstvo nashromáždí až 200 kg medu, kolem 30 kg pylu, asi 1 kg vosku a do 12 dkg propolisu. Za snůškou se včely vydávají i 5 km daleko i více, i když je z takto vzdálených zdrojů přínos minimální.

Princip včelaření: včelař se celý rok o včely stará, buduje jim domov a léčí je. Přinesený med průběžně odebírá, na závěr snůškové sezóny včelám dodá roztok řepného cukru. Z něho si včely vytvoří med, kterým se živí v zimním období.

Včelař je schopen od jednoho včelstva získat během jednoho roku asi 10 – 50 kg medu a 0,2 – 1,0 kg vosku.

Kontakty

604 182 767
K Vodojemu 172, Osoblaha 793 99
info@vcelifarmasimcik.cz

Sledujte Nás